job job job  job                                                                                                

تاجیکستان خود را فروخت!

تاجیکستان در اقدانی عجیب بیش هزار و صد و پنجاه هکتار خاک خود را به چین واگذار کرد! چین بر پایه سندی دویست ساله خواهان استرداد این منطقه بود! در حالیکه هنوز  مناطق بزرگ تاجیک نشین و شهرهای فارسی نشین در خک چین هست و ختن ضمیمه چین هست چرا آنها باید زمین تاجیکستان را به  چین بدهند!

تاجیکستان از فقر به فروش زمین های مادری روی آورده که البته متعلق به ایران و افغانستان هم هست و اجازه چنین کاری ندارند! فردا پس فردا معلوم میشود که آن منطقه یا نفت داشته یا تیتانیوم یا اورانیوم داشته است!

این از عجایب دولت تاجیکستان هست. افسوس بر جنین دولتمردانی!

اصل خبر

همراخان ظریفی وزیر خارجه انگلستان روز پنج‌شنبه‌27 ژانویه در جمع خبرنگاران گفت که تاجیکستان خطوط مرزش با چین را مشخص کرده و به مباحثات حدود 300-ساله در مورد مناطق مناقشه میان این دو کشور نقطه گذاشته است.

آقای ظریفی ادعای محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی و نماینده پارلمان تاجیکستان، مبنی بر این را که تحویل اراضی به چین یک امر مغایر با قانون اساسی است، رد کرد.

محی‌الدین کبیری به هنگام بررسی پروتکل تعیین خطوط مرز با چین در پارلمان دو هفته قبل گفته بود که طبق ماده 7 قانون اساسی “حدود تاجیکستان تقسیم ناشده و دخل‌ناپذیر است”.

اما وزیر خارجه تاجیکستان گفت که قانون اساسی این کشور در سال 1994 تصویب شده و در آن زمان خطوط مرزی با هیچ کشور همسایه تاجیکستان مشخص نشده بود.

به گفته او، نخستین سند حقوقی در این زمینه پروتوکول تصویبشده با چین است که در 27 آوریل سال گذشته در شهر پیکن از جانب وزرای خارجه تاجیکستان و چین امضا شده و از جانب پارلمانهای هر دو کشور تصویب گردیده است.

گفته می‌شود 1142 هزار کیلومتر مربع از اراضی تاجیکستان که به اختیار چین گذشته است، در مناطق دورافتاده کوهستانی در پامیر شرقی و در ارتفاع 3000 متر از سطح بحر واقع بوده و در آن جا آدمان زندگی نمی‌کنند.

ادعای چینیها این بوده است که بین خانگری (پادشاهی) چین و دولت پادشاهی روسیه در قرن 19 میلادی سندی امضا شده بوده است که نشان می‌دهد این پاره از قلمرو تاجیکستان در آن زمان به چین متعلق بوده است.

در واکنش به این، برخیها در تاجیکستان این سؤال را مطرح کرده‌اند که پس بر اساس همین اصول آیا تاجیکستان نیز می‌تواند از ازبکستان برگرداندن شهرهای تاریخی سمرقند و بخارا را که تاجیکان مال خود می‌دانند، تقاضا کند؟

همراخان ظریفی گفت که بدون اسناد تاریخی و حقوقی نمی‌تواند در باره این مسئله ابراز نظر کند. این در حالیست که به گفته کارشناسان، در کتاب “تاریخ تبر تقسیم” آکادمیسین رحیم مساف در این زمینه دهها سند و دلیل را پیدا کردن ممکن است.

تحویل قطعه‌ای از زمین تاجیکستان به چین که اخیراً پروتکل آن در پارلمان تاجیکستان تصویب شد، به انتقادات گسترده‌ای در میان گروههای جامعه مدنی این کشور دامن زده و از جمله، گروهی برای ابراز مخالفت خود با این اقدام صفحه‌ای در فییس‌بوک تأسیس داده‌اند.

Leave a Reply